spoza

Poza wyobraźnią
Czy i kiedy udać się do psychologa?

Współczesny świat definiuje wiele tematów tabu. Jeszcze kilka lat temu, wizyta u psychologa wydawała się czymś dziwnym i niespotykanym. Osoby, które korzystały z takich porad nie mogły wówczas dzielić się takim działaniem z innymi. Spowodowane było to najprawdopodobniej niezrozumieniem społeczeństwa i brakiem wiedzy. Dziś na szczęście rola pomocy psychologicznej nabrała zupełnie innego znaczenia. Z takich usług korzysta coraz więcej ludzi. Można to wytłumaczyć na podstawie prostego przykładu. Jeśli człowiek zmaga się z jakimiś kłopotami przeróżnych chorób – udaje się do dedykowanych lekarzy. Leczy więc ciało, ale co z duszą? Jak się okazuje, tą szczególną sferę także można leczyć. Dziś kształci się coraz więcej specjalistów. Uczą się oni najnowszych technik, a co najważniejsze – ich misją jest niesienie pomocy innym w aspekcie tego obszaru.

Czy korzystać z usług psychologa? Odpowiedź jest jednoznaczna. Każdy kto nie potrafi poradzić sobie samodzielnie z narastającymi kłopotami, powinien o takiej wizycie pomyśleć. Nie ma nic złego w tym, że chcemy korzystać z porad specjalistów. Dbanie o własne zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Dzisiejszy świat może generować naprawdę sporo problemów. Pytanie jednak – kiedy jest dobry moment, by o owej wizycie pomyśleć i się na nią zdecydować? Oto kilka sygnałów, które powinny być właśnie tym znaczącym czynnikiem:

  • Jeśli zmagasz się z narastającymi, negatywnymi emocjami – to coś wyraźnie jest na rzeczy. Źródeł takiego samopoczucia może być naprawdę wiele. Specjaliści są w istocie od tego, by je zidentyfikować. Często w tak szybko zmieniającym się świecie jesteśmy narażeni na stany podwyższonego zdenerwowania. Przytłaczać może chociażby brak czasu, natłok codziennych obowiązków, konieczność stałego bycia gotowym do nowych wyzwań. Człowiek jest istotą, która ma do tego prawo.

    Nie jesteśmy maszynami. Jeśli coś nas trapi i ciężko nam poskromić emocje – udajmy się do psychologa;

  • W dzisiejszym świecie bardzo dużo osób zapada na chorobę depresyjną. Niektórzy nie wiedzą w czym istocie jest, dlatego często słyszy się wśród znajomych – ,,ja chyba mam depresję!’’. Na ogół jest to odbierane bardzo pobieżnie, choć skutki realnej choroby mogą być bardzo męczące. Warto jednak znać podstawowe objawy. Jest to ogólna niechęć do świata. Człowiek, u którego zaczyna się stan depresyjny nie chce rozpoczynać kolejnego dnia, nie ma ochoty rozmawiać, każde kolejne obowiązki są dla niego strasznie męczące. Często depresja spotykana jest u osób po traumatycznych zdarzeniach lub drastycznych zmianach, np. u młodych mam, które nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji, jaką jest wychowywanie i opieka nad dzieckiem. Z depresją walczą także pracoholicy, którzy po latach ciężkiej i wymagającej pracy mają wszystkiego dość. Uważają siebie za jednostki nieznaczące, niepotrafiące niczego dokonać.

    Jest to oczywiście nieprawda, a istoty problemu docieka właśnie psycholog online.

.

szczepionki dobry psycholog zielona góra www.wyrowinski.org.pl