spoza

Poza wyobraźnią
Harfa jako narodowy symbol Irlandii

Peru, Paragwaj i Irlandia uznały harfę za instrument narodowy. Można powiedzieć, że w Irlandii znaczenie harfy jest ogromne.

Znajduje się w herbie tego państwa i stanowi jego symbol. Dlaczego to właśnie harfa jest godłem Irlandii? Od 1945 roku w herbie Irlandii na niebieskim tle znajduje się złota harfa ze srebrnymi strunami.

Mówi się, że jest to odwołanie do średniowiecza i harfy Briana Śmiałego – irlandzkiego króla. Co ciekawe, ta harfa istnieje naprawdę, pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku i obecnie przechowywana jest w Trinity College w Dublinie.

Ponadto od 1207 roku harfa pojawiała się na brytyjskich monetach wybijanych dla Irlandii. Dzisiaj również znajdziemy jej zarys na rewersie irlandzkiego euro.

Podaje się, że jako pierwszy użył harfy jako symbolu narodowego król Anglii Henryk VIII w 1541 roku, umieszczając ją w herbie Królestwa Anglii. Ponoć w dawnych czasach instrument ten cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Zielonej Wyspy, którzy chętnie po niego sięgali wieczorami, aby umilić sobie i swojej rodzinie czas.

Bardowie, czyli celtyccy poeci mieli zwyczaj zasiadania i przy dźwiękach harfy opowiadania ciekawych historii, więc być może w ten sposób harfa zakorzeniła się w historii Irlandii.

taniec dla dzieci poznań www.euroalians.pl www.mojeubezpieczenia24.pl