Jak dobrać nosidło do dziecka? – czyli o sposobie pomiaru

Nosidełka dla dzieci cieszą się sporą popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. Stanowią one bowiem doskonały i wygodny sposób na przenoszenie dzieci, aczkolwiek mają jeszcze jedną ogromną zaletę. Przede wszystkim zapewniają one dziecku stałe poczucie bliskości rodzica, co ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju emocjonalnego każdego małego człowieka. Na rynku mamy sporą liczbę nosideł, które różnią się od siebie konstrukcją, użytymi materiałami oraz innymi cechami użytkowymi. Szalenie ważne jest to, aby korzystać z nosidełka optymalnie dostosowanego do budowy dziecka, jego wieku, wzrostu oraz wagi. To zmienia się dynamicznie, dlatego warto zaopatrzyć się w nosidełko z możliwie szerokim zakresem regulacji, bo to owocuje uniwersalnością. Możliwości, które otwiera przed rodzicami świat nosidełek są spore. Przede wszystkim jest to opcja szalenie wygodna zarówno dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Jeżeli regulacja jest właściwa, a nosidło odpowiada gabarytom dziecka, będzie ono się czuć bardzo komfortowo. Z nosidełek mogą korzystać w takim samym stopniu mamy, jak i ojcowie. Ci ostatni, z natury silniejsi fizycznie, powinni w tym nawet przodować, zwłaszcza gdy pojawią się u mamy oznaki normalnego zmęczenia.

Poza nosidełkami są także specjalne chusty przeznaczone do przenoszenia w nich dzieci. Wymagają one jednak lepszego przygotowania i zastosowania specjalnej techniki wiązania – pod tym kątem są nawet organizowane specjalne kursy. Współczesne nosidełka wyewoluowały właśnie z tradycyjnych w wielu krajach chust. Precyzja w doborze ma kluczowe znaczenie dla dzieci Wybierać nosidełka trzeba pamiętać o kwestiach związanych z ich pomiarem. Przy doborze warto kierować się kilkoma kluczowymi kwestiami – należy pilnować, aby panel nosidełka zawsze sięgał od jednego dołu podkolanowego do drugiego, jednocześnie zapewniając swobodę zginania nóżek. Nie można pozwolić, aby nosidełko było zbyt szerokie, ponieważ ma to spore znaczenie z punktu widzenia prawidłowego rozwoju układu kostno-stawowego, w tym stawów biodrowych. Ciało małych dzieci kształtuje się w pierwszych latach życia, za czym idzie duża „plastyczność” poszczególnych partii ciała. Ewentualne wady rozwojowe nabyte w tym okresie bywają szalenie trudne do zniwelowania. Uda dziecka również muszą być odpowiednio podparte – w żadnym razie nóżki nie mogą zwisać swobodnie, tak że ciało dziecka zdaje się opierać na jego kroczu. Efektem stosowania takich nosidełek mogą być poważne problemy związane z dysplazją lub poważnymi zwichnięciami stawów biodrowych. Ogólnie w sprzedaży jest szeroka gama nosidełek.

Kluczowa kwestia to nabyć takie, które będzie idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego maluszka.