spoza

Poza wyobraźnią
Jak można rozpoznać chorobę psychiczną?

Przeciętny człowiek nie jest w stanie samodzielnie zdiagnozować wystąpienia choroby psychicznej u siebie lub swoich bliskich. Określenie rodzaju schorzenia każdorazowo należy pozostawić lekarzowi specjaliście. Istnieje jednak długa lista objawów, które powinny zaniepokoić chorego lub jego bliskich i skłonić zainteresowanego do kontaktu z psychologiem.

Dosyć charakterystycznym symptomem, pojawiającym się zarówno w przypadku zaburzeń, jak i chorób psychicznych, są zmiany czuciowe. Chory, u którego występuje tego typu objaw, reaguje emocjami nieadekwatnymi do wydarzeń, jakie mają miejsce w otaczającej go rzeczywistości. Może być nadmiernie pobudzony lub ospały.

Zdarza się, że bez powodu wybucha gniewem lub zaczyna śmiać się na całe gardło w zupełnie nieodpowiedniej sytuacji. Charakterystyczne dla chorób psychicznych są również nieuzasadnione napady lęku. Jak łatwo się domyślić, tego typu skrajne emocje są spowodowane zaburzeniami w myśleniu oraz postrzeganiu świata.

Chory, który niejednokrotnie żyje w wymyślonym przez siebie świecie, może aktualnie przeżywać coś zupełnie innego, niż dostrzega jego otoczenie. Czasami niepokojącym objawem może być także traktowanie otoczenia z narastającym lub pojawiającym się nagle zobojętnieniem.

ealergia.com.pl szczepionki www.profilaktycznie.net.pl