spoza

Poza wyobraźnią
Jakie są objawy schizofrenii?

Schizofrenicy słyną z tego, że posiadają irracjonalne przekonania i poglądy, a ich sposób postrzegania świata znacznie różni się od tego powszechnie uznawanego za normalny. Czy można więc założyć, że osoby zmagające się z tą dolegliwością wcale nie są chore, ale są po prostu „dziwakami”? Niestety, kwestia ta jest o wiele bardziej skomplikowana. W przeciwieństwie do schizofrenika, dziwak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jakim świecie żyje.

Jednym z najczęściej występujących objawów schizofrenii są urojenia prześladowcze. Chory odnosi wrażenie, że wszyscy dookoła starają się go śledzić, prześladować i knuć przeciwko niemu. Takie poglądy przekonanie może prowadzić do poważnych zmian zachowań chorego.

Zdarza się również, że dzięki wytworom swojej wyobraźni chory w niecodzienny sposób postrzega swoją rolę we wszechświecie. Może mu się wydawać, że nawiązał kontakt z istotami pozaziemskimi lub został naznaczony, a na świecie ma do wykonania ważną dla ludzkości misję. Tego typu urojenia mają ogromny wpływ na życie schizofrenika.

Wiążą się zwykle z ogromnym cierpieniem i napięciem – chory musi zmagać się z „powierzonymi” mu zadaniami, których nikt inny nie potrafi zrozumieć i docenić. Ogrom irracjonalnych obowiązków lub przekonanie o ciągłym prześladowaniu często wiążą się też z permanentnym lękiem.

https://pomocnia-poznan.pl