Od czego zależy bycie profesjonalnym muzykiem?

Bardzo wiele osób zadaje sobie to pytanie. Są bowiem ludzie, którzy skończyli szkoły muzyczne, są wykształceni gruntownie w kierunku muzycznym, a jednak ich gra jest zaledwie poprawna, nie porywa. A są i tacy, którzy nie przeszli kilkustopniowej, muzycznej edukacji, a zachwycają swoim kunsztem. Od czego zatem zależy to, czy będziemy dobrymi instrumentalistami, czy nie? Wiele się mówi o dwóch głównych czynnikach, które wpływają na późniejszy stan rzeczy. Przede wszystkim talent, ale też ciężka praca, żmudne ćwiczenia i próby.

To pierwsze, nie oszukujmy się, mają nieliczni. A do tego nie jest on tak naprawdę dany raz na zawsze, bowiem niejeden przykład wskazuje na to, że każdy talent można zmarnować. Bez tego drugiego zatem nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu. Dlatego najczęściej wygląda to tak, że rodzice, którzy dostrzegają w dziecku talent posyłają je do szkoły muzycznej, gdzie może ono ów talent szlifować. I zazwyczaj okazuje się to być słuszna droga.