spoza

Poza wyobraźnią
Podniebne pokazy

Wiele osób interesuje się lotnictwem. Zaczyna się niewinnie, od sklejania modeli z kartonu różnego rodzaju samolotów, szybowców i helikopterów. Później są książki o lotnictwie i filmy na ten temat. Dokumentalne i fabularne. Tematyka lotnicza jest bowiem bardzo popularna. Niektórym nawet udaje się zostać pilotem, bo konsekwentnie dążą do takiego celu. Jednak zazwyczaj o tak zwanych zwykłych ludzi nie wykracza to poza zwykłe zainteresowanie.

Bardzo chętnie chodzą oni na różnego rodzaju pokazy lotnicze. Ktoś, kto przynajmniej raz widział coś takiego wie, jakie to ekscytujące. Zazwyczaj gdy samoloty i szybowce lecą po niebie, lecą prosto i szybko. Często, zwłaszcza w dużych miastach nie zwracamy nawet na nie uwagi. Ot, sobie latają i tyle. Zaraz lądują na miejskim lotnisku. Dlatego, gdy chcemy zobaczyć prawdziwe podniebne akrobacje to warto wybrać się na coś, co zwane jest air show.

To niesamowite święto lotnictwa i nie lada gratka dla miłośników samolotów i szybowców. Bowiem zataczają one na niebie kręgi, latają kreśląc różne inne kształty. Robią młynki i kołowrotki, okręcają się o sto osiemdziesiąt stopni i pokazują inne tego typu akrobacje. To popis nie tylko umiejętności samych szybowców i samolotów, ale także umiejętności pilotów. Bowiem nie każdy umie robić takie akrobacje. Trzeba być naprawdę dobrym pilotem, aby robić takie rzeczy. A widzowie na takich pokazach są zawsze zachwyceni, choć czasem boją się, że samolot rozbije się z hukiem i spadnie na nich.

Ale to się raczej nie zdarza.