spoza

Poza wyobraźnią
Skoro o lataniu mowa, to również motoparalotnia

Latać można na wielu przeróżnych samolotach, czy lotniach jednak wspominając o motolotniach oraz paralotniach należy wyróżnić jeszcze coś, co właściwie łączy te dwa sprzęty, tworząc motoparalotnie. Zasadniczą różnicą pomiędzy paralotnią, a która wiąże z motolotnią jest zastosowanie silnika ze śmigłem. Jednak w tym wypadku jest on zabezpieczony w specjalnej siatce, ze względu na bliski kontakt z pilotem.

Wyróżnia się dwie opcje jego zamontowania, a mianowicie umieszcza się go na plecach pilota, lub dokonuje się dołożenia do całego niezbędnego sprzętu paralotni wózka z przymocowanym silnikiem. Wózek ten zmienia trochę tradycyjną wersję paralotni, ale pozwala na siedzenie w wygodnym fotelu, co sprzyja komfortowi latania. Dzięki dodatkowej mocy można wystartować z dowolnego miejsca, a nawet płaskiego terenu.

Również lądowanie nie stwarza większych problemów, czy dokładnych wymogów. Nie trzeba specjalnie martwić się o zbyt szybką stratę paliwa, gdyż zgaszenie silnika w trakcie lotu jest możliwe i jest dużą oszczędnością. Latanie motoparalotnią nie jest już takie łatwe, gdyż ze względu na ograniczone ruchy w wózku, czy balast, jakim jest silnik i śmigło na plecach, wykonywanie manewrów szczególnie w przypadku nagłej zmiany pogody jest znacznie utrudnione.

Nawet niebezpieczne, gdy dojdzie do złożenia miękkiego skrzydła, który w przypadku motoparalotni jest dokładnie taki sam jak w tradycyjnej paralotni bez silnika. Motoparalotnia jest dobrym sposobem dla miłośników szybkiego latania, a także dającą możliwość wykonywania ciekawych akrobacji.