spoza

Poza wyobraźnią
Klarnet – co to za instrument?

Klarnet należy do grupy instrumentów dętych drewnianych i charakteryzuje się pięknym, lirycznym dźwiękiem. Chętnie po niego sięgają kapele ludowe oraz muzycy jazzowi.

Nazwę zawdzięcza się włoskiemu słowu clarinetto, której jest zdrobniałym określeniem trąbki clarin. Za współczesnego twórcę klarnetu uważany jest Johann Christoph Denner, który na początku XVIII wieku udoskonalił instrument i w takiej wersji jest nam dziś znamy.

Klarnet to nic innego jak prosta, cylindryczna rura wykonana z drewna, zakończona rozszerzoną czarą głosową, która jest wylotem instrumentów dętych. W rurze umieszczone są otwory, które można zamykać klapkami, podobnie jak w oboju.

Stroik znajduje się w płasko ściętym ustniku i jest pojedynczym kawałkiem trzciny. Dmuchając w ustnik wprawia się w ruch stroik i jego drgania powodują powstawanie dźwięku.

Co ważne, części klarnetu należy przechowywać w futerale zawsze osobno. Przed każdym graniem montuje się je poprzez składanie i wkładanie odpowiednio toczonych końcówek jednych części w drugie.

https://fouette.pl/ www.dieselcenter.pl