spoza

Poza wyobraźnią
Urojenia i omamy

Urojenia i omamy są jednymi z najbardziej znanych i mocno charakterystycznych objawów rozmaitych chorób psychicznych. Często mówimy o tych dolegliwościach w kpiący sposób, zarzucając ich występowanie także zdrowym osobom. Tymczasem warto wiedzieć, że w rzeczywistości pojawienie się omamów czy urojeń wcale nie jest powodem do żartów. Pierwsze z nich, omamy, oznaczają odczuwanie nieprawdziwych doznań zmysłowych. Mowa tutaj między innymi o sławnym „słyszeniu głosów”, które nie istnieją i pozostają niesłyszalne dla zdrowych osób.

Za omamy można uznać również sytuacje, w której dana osoba widzi coś, czego w rzeczywistości nie ma. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że symptomy te mogą dotykać również innych zmysłów i oznaczać na przykład odczuwanie smaków czy zapachów, które nie pojawiają się w rzeczywistości. Omamy nad wyraz często występują w parze z urojeniami. Te z kolei oznaczają pojawienie się w umyśle chorego fałszywych przekonań, których zbicie staje się niemożliwe nawet za pomocą prawdziwych, jak najbardziej racjonalnych argumentów. Możliwości nieprawidłowego interpretowania świata są niemal nieograniczone.

Chory może czuć się na przykład śledzony, zagrożony lub wszechmocny, a wszystkie wydarzenia interpretuje zgodnie ze swoją urojoną wizją świata.