spoza

Poza wyobraźnią
Co robić, gdy u bliskiej osoby występują niepokojące objawy?

Zauważyłeś u bliskiej ci osoby niepokojące sygnały, które twoim zdaniem mogą świadczyć o chorobie psychicznej? Nie staraj się ich za wszelką cenę zdiagnozować. Bez odpowiedniego przygotowania naukowego, nic ci nie da wielogodzinne studiowanie internetowych poradników i wertowanie wszystkich dostępnych książek w bibliotece. 

Jeśli podejrzewasz u znajomego wystąpienie zaburzeń takich jak jąkanie u dorosłych lub choroby psychicznej, postaraj się namówić go do wizyty u specjalisty. Tylko odpowiednio przygotowany psycholog lub psychiatra może odpowiednio zdiagnozować schorzenia umysłowe.

Co więcej, tylko osoba posiadająca właściwe kwalifikacje ma możliwość wskazania odpowiedniej ścieżki leczenia takiej osoby. Jeśli będziemy próbowali zdiagnozować, a co gorsza leczyć chorego na własną rękę, możemy wyrządzić znacznie więcej szkody niż pożytku.

Niestety, skłonienie bliskiego do wizyty u fachowca może stanowić nie lada trudne zadanie. W naszym kraju choroby psychiczne nadal uchodzą za coś wstydliwego, co znacznie łatwiej jest ignorować niż leczyć, narażając się na krzywe spojrzenia znajomych i sąsiadów.

Chcąc pomóc bliskiej osobie, warto zapomnieć o ludzkich uprzedzeniach. Należy również pamiętać, że w niektórych sytuacjach, na przykład w przypadku myśli samobójczej, kontakt ze specjalistą powinien nastąpić najszybciej, jak tylko jest to możliwe.

www.pomocnia-poznan.pl/oferta/psycholog-dzieciecy/ www.interpretacje.net.pl